GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 5806034
nr 580 6034
Fat
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
måndag 27 april 2009
kl 18:18:37
26/4 01:11:03
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal